Vaše bezpečí, naše starost
Po - Pá 8:00 - 16:30 565 55 44 44

Jak často se provádí čištění a kontrola spalinové cesty?

Periodickou kontrolu komína musíte nechat provést kominíka minimálně jednou za rok. Od 1. ledna 2016 je to dokonce vaše povinnost! Ukládá vám to vyhláška č. 34/2016 Sb. Platí to nejen pro domácnosti, ale také pro rodinné a bytové domy. Kontrole podléhají také  komíny od kondenzačních kotlů, turbokotlů a karem na plyn.

Pravidelnou  roční kontrolu kominíkem nemusíte mít, pokud vlastníte tzv. vafky, které jsou odvětrávané fasádou. Kontrola se netýká ani komínů, které se nevyužívají. V takovém případě ale musíte zajistit, aby byly chráněné proti dešti a zřetelně označené, aby bylo jasné, že jsou opravdu vyřazené z činnosti. Čištění, kontrolu i revizi kouřovodů, komínů či spotřebičů v žádném případě neberte na lehkou váhu. Vyhláška č. 34/2016  upravuje podmínky, které jsou vyhovující pro provoz komína, kouřovodu a spotřebiče paliv z hlediska požární bezpečnosti. 

V rámci kontroly komínů se provádí jejich odborné posouzení ohledně  celkového stavu. Kontrola v sobě zahrnuje  kontrolu požární bezpečnosti objektu, a to zejména vůči  stavebnímu provedení komínu a umístění hořlavých součástí dané stavby.  Kontrolu provádí kominík nebo revizní technik spalinových cest. Při kontrole je nutné zajistit přístup ke všem částem spalinové cesty, tedy od spotřebiče až po ústí daného komína. Je potřeba také zajistit nejen přístup k samotnému spotřebiči, ale i na střechu objektu. Kontrolou kominíka projde i kouřovod. Právě proto je důležité  zajistit také volný přístup ke komínovým dvířkům, a to primárně kvůli bezproblémovému výběru sazí.